Det är inte för sent för Almedalen och här är varför

Det är inte för sent för Almedalen och här är varför

Många organisationer tittar på Almedalsprogrammet i maj och tänker samma sak: Nu är det för sent. Men sanningen är ofta det motsatta. Här delar David Landes, Director of Corporate Storytelling på Tale, med sig av fyra sätt att tänka för att få ut mer av Almedalen.

Lokalerna är bokade. Programmet är fullt. Andra aktörer har planerat i månader. Men Almedalen handlar sällan om vem som var ute först. Det handlar om vilka perspektiv, berättelser och samtal som faktiskt fastnar hos politiker, journalister och beslutsfattare.

I ett valår gäller det ännu mer. Samhällsdebatten förändras snabbt, och frågor som kändes självklara i början av året kan vara irrelevanta när Almedalsveckan väl börjar.

Det betyder att organisationer som agerar nu fortfarande har stora möjligheter att skapa genomslag – utan stora produktioner eller dyra aktiveringar.

Här är fyra skäl till att det fortfarande går att få verkligt värde av Almedalen 2026.

1. Därför kan sena beslut bli en fördel i Almedalen

Samhällsdebatten förändras snabbt. Frågor som dominerade i februari kan vara irrelevanta i juni. Det betyder att organisationer som planerar sent ibland har ett övertag: ni kan anpassa er till det som faktiskt diskuteras just nu.

I ett valår gäller det särskilt mycket. Journalister och beslutsfattare letar efter aktuella perspektiv, inte bara förplanerade budskap.

2. Du behöver inte ett eget seminarium för att synas i Almedalen

Många organisationer utgår fortfarande från att synlighet i Almedalen kräver ett eget seminarium, en stor delegation eller en kostsam aktivering på plats i Visby. Men så ser verkligheten inte längre ut.

I dag kan en tydlig talesperson, rätt möten och ett genomtänkt innehållsarbete i sociala medier skapa minst lika stort värde. Det handlar mindre om att ta mest plats och mer om att delta i rätt samtal vid rätt tillfälle.

Dessutom sker några av Almedalsveckans viktigaste möten långt bort från de officiella scenerna. Med snabb dokumentation och relevant storytelling går det att förvandla även en enkel närvaro till kommunikation som fortsätter skapa värde långt efter att veckan i Visby är över.

3. Du borde få ut mer värde av din närvaro i Visby

Många organisationer åker redan till Almedalen för att nätverka och träffa partners. Men få dokumenterar det strategiskt.  

Genom att filma intervjuer, skapa korta sociala medier-klipp och fånga möten och reflektioner i realtid kan ni förlänga värdet av veckan långt efter att Visby tömts.

Närvaron i Almedalen är ofta tillfällig. Det verkliga värdet uppstår i hur samtalen, mötena och berättelserna kan fortsätta skapa relevans långt efter att veckan i Visby tagit slut.

4. Storytelling slår ofta stora produktioner

Det som människor minns från Almedalen är sällan den största scenen. De minns berättelser som känns mänskliga och relevanta.  

Under 2025 hjälpte Tale till att skapa ett Almedalsinitiativ kring Sigge, en ung gamer som lever med Duchennes muskeldystrofi. Från idé till genomförande tog projektet mindre än två månader. Genom storytelling, sociala medier och en fysisk aktivering skapades nationell uppmärksamhet och möten med beslutsfattare.

Poängen är inte att alla behöver göra en stor kampanj. Det går att skapa genomslag även sent i processen.

Vill du få mer värde av Almedalen?

Tales redaktionella team kommer vara på plats i Visby även i år för att hjälpa organisationer att dokumentera, paketera och förstärka sin närvaro under Almedalsveckan. Det gör vi genom:

Så innan ni bestämmer er för att hoppa över Almedalen för att det känns för sent, för dyrt eller för svårt, fundera på hur Tales team på plats skulle kunna förändra förutsättningarna.

Och om ni redan planerar att åka dit för att observera och nätverka, fundera på hur Tale kan hjälpa er att få betydligt större långsiktigt värde från den investering ni redan gör.

Med rätt fokus, smart planering och ett starkt storytelling-perspektiv kan Tale hjälpa även en mindre och mer agil närvaro att skapa verkligt genomslag.

Hör av er för att utforska hur Tale kan hjälpa er att maximera det kommunikativa värdet av er närvaro i Almedalen. Vi hjälper er att hitta ett sätt att få tiden i Visby att fortsätta spela roll långt efter att veckan är över.

Vill du diskutera vidare? Kontakta mig på david.landes@talecontent.se

När kan du ta hjälp av Tale?

Vill du ha ett prisförslag eller veta mer?

Tale är en content- och PR-byrå inom Diplomatgruppen. Vi hjälper företag och organisationer att utveckla sin kommunikation genom content, PR och storytelling.

Vi kommer oftast in när kommunikationen är komplex och det måste bli rätt, till exempel vid strategiska skiften, känsliga frågor eller när något riskerar att bli medialt.

Det gör att ni kan fatta beslut och kommunicera på ett sätt som håller internt och externt.